mp4

Program „Mój prąd” 4.0

Z dniem 15 kwietnia 2022 rozpoczął się kolejny nabór wniosków do nowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tym razem dotację pozyskać można nie tylko na mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale także magazyny energii, magazyny ciepła i systemy zarządzania energią. W przypadku inwestycji obejmującej wszystkie te elementy, otrzymać będzie można do 31.000PLN.

Budżet „Mojego Prądu 4.0” to 350 milionów złotych. Wnioski znajdują się na stronach Ministerstwa Energii, Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

https://mojprad.gov.pl/

Program Moje Ciepło – dotacje do pomp ciepła w nowych domach

Od 29 kwietnia 2022 roku ruszył nabór wniosków w programie Moje Ciepło.

Nowy program dotacyjny to kolejna inicjatywa na rzecz walki ze smogiem. Moje ciepło razem z programem Czyste Powietrze wesprze inwestycje w ekologiczne źródła ciepła. Tym razem, w ramach programu Moje Ciepło, dofinansowanie będzie dotyczyło wsparcia rozwoju powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych mieszkalnych budynkach jednorodzinnych. Wysokość dotacji wynosi od 7 do nawet 21 tys. zł.

Budżet programu to 600 mln zł. Ze wsparcia skorzystają właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Obowiązywać będzie zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata.

https://mojecieplo.gov.pl/

Moje Ciepło – praktyczny poradnik

Rodzaj i typ pompy ciepłaDofinansowanie w formie dotacji
procentowy udział w kosztach kwalifikowanychprocentowy udział w kosztach kwalifikowanych dla osób fizycznych posiadających kartę dużej rodziny*nie więcej niż [zł]
Gruntowedo 30%do 45%21000
Powietrzne typu powietrze – powietrze w systemie centralnymdo 30%do 45%7000
Powietrzne typu powietrze – wodado 30%do 45%7000

* W rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j.: Dz. U. 2021, poz. 1744).

Program „Czyste powietrze”

W ramach programu dofinansowana jest wymiana starych kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacja budynków. Na te działania realizowane w latach 2018-2029 przeznaczono kwotę 103 mld zł.

Z programu mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Środki z programu mogą być przeznaczone na:

– wymianę, zakup oraz montaż źródeł ciepła (takich które spełniają wymagania programu);
– mikroinstalację fotowoltaiczną;
– wymianę okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych;
– montaż i modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej i instalacji centralnego ogrzewania;
– docieplenie domu;
– instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;

Dotacja warszawska „Wymień kopciucha”

Trzeba się spieszyć!
Obowiązujące prawo nakłada obowiązek wymiany pieca na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów klasy 3, 4 lub 5 do końca 2022 r.
Wysokość dotacji będzie się zmniejszać. Tylko do końca 2021 roku otrzymasz do 90% dofinansowania do wszystkich kosztów wymiany „kopciucha”. W 2022 r. wysokość dotacji wyniesie do 70% kosztów wymiany.
Dotacja skierowana zarówno do osób fizycznych jak i pozostałych wnioskodawców.

Ulga termoizolacyjna

Z początkiem 2019 roku weszła nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza ulgę w związku z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym. Ulga ta pozwala właścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych odliczyć od podatku wydatki związane z modernizacją systemów grzewczych czy dociepleniem domu. Maksymalna kwota takiego odliczenia to 53 tys. zł.

Wśród listy materiałów i usług objętych ulgą znajduje się także zakup oraz usługa montażu instalacji fotowoltaicznej (wartość z materiałem).

Z ulgi może skorzystać podatnik opłacających PIT według skali (stawki 18% i 32%), przedsiębiorca płacący podatek liniowy lub rozliczający się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Musi być on właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Pod tą definicją kryje się budynek wolnostojący, w którym wydzielone są nie więcej niż dwa lokale mieszkalne lub jeden lokal mieszkalny oraz lokal użytkowy, którego powierzchnia nie przekracza 30% powierzchni całkowitej budynku.

Rozważasz zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną w Łomiankach lub w Warszawie i okolicach? Skontaktuj się z naszym doradcą!